Назад

Чому вентиляція у зерносховищі – ключ до якісної продукції?

+38(097) 226-00-00 Розрахувати проєкт

При експлуатації зерносховищ беруться до уваги безліч параметрів, серед яких можна виділити конфігурацію, принцип роботи і можливості вентиляційної системи. Як свідчить багаторічна практика, бездоганне функціонування вентиляційного обладнання – запорука довготривалого зберігання зернової сільгосппродукції.


Важливість правильної вентиляції в зерносховищах

Сільськогосподарські підприємства-власники зібраного врожаю, зберігають його у зерносховищах через сезонні коливання цін. Навіть поверхнева аналітика підказує: вигідніше витратити кошти на розрахунок за послуги зернових сховищ, через певний проміжок часу продавши зерно за привабливою ціною.

Довготривале зберігання урожаю в зерносховищах – досить складний технологічний процес, який вимагає безперервного контролю та регулювання цілої низки параметрів, зокрема, температури, вологості, режимів вентиляції та очищення повітря. Зерно, завантажене у сховище, виділяє тепло та вологу, тому активна система вентиляції складів (сховищ) є невід’ємною частиною процесу зберігання.

photo_2023-05-03_15-47-55-scaled Чому вентиляція у зерносховищі – ключ до якісної продукції?

Наслідки відсутності сучасних вентиляційних систем

Експлуатація зерносховищ, не обладнаних системами примусової вентиляції, супроводжується підвищеним ризиком:

Негативний вплив зернового пилу, який утворюється внаслідок природного взаємного тертя зернинок і контакту з обладнанням (наприклад, при транспортуванні), полягає у підвищенні вибухової небезпеки. Збільшення кількості пилу у робочому середовищі (приблизно до 20 грам на кубічний метр) може призвести до неконтрольованого утворення іскор (статичної електрики), вибухів і подальшої масштабної пожежі.

«Система аспірації необхідна насамперед для того, щоб забезпечити пожежо- та вибухобезпеку зерносховища, а також комфортні умови праці для обслуговуючого персоналу. Тому що якщо є галереї — замкнутий простір, де в результаті роботи технологічного обладнання виділяється пил, то може виникнути його вибухонебезпечна концентрація. І за відсутності аспірації може статися вибух чи пожежа», — каже головний інженер ПрАТ «Укрелеваторпром» Микола Парфененко

Якщо розглядати підлогові склади, то, на думку експертів, їх вентиляція є надзвичайно критичною. Зокрема, за відсутності потужних вентиляторів, неможливою стає фунгіцидна продувка зерна. Відповідно, не вдається захистити врожай від атак гризунів.

DJI_0939.00_06_16_04.Still015-scaled Чому вентиляція у зерносховищі – ключ до якісної продукції?

Негативний вплив конденсату і перегріву

Перепади температури між внутрішніми і зовнішніми поверхнями зерносховища призводять до того, що на холодному даху складу з часом утворюється конденсат, який починає капати на зерно і зволожувати його. У результаті спостерігається проростання і гниття верхніх шарів завантаженої сільгосппродукції (особливо, це стосується рапсу), а показник втрат може сягати 5% від загального об’єму продукції.

Запобігти небажаним наслідкам описаного явища можна шляхом встановлення витяжних вентиляторів, які створюють постійну циркуляцію свіжого повітря та нормалізують рівень вологості у приміщенні.

Технологічні особливості

Щоб визначити, як правильно організувати вентиляцію на складі, потрібно враховувати, що зерно є натуральним, живим продуктом, тобто воно має здатність поглинати кисень, виділяючи воду і вуглекислий газ. Супутні хімічні реакції супроводжуються виділенням тепла, у результаті чого запускається цілий ланцюжок небезпечних процесів:

Одним з небезпечних наслідків самозігрівання є стрімке зростання температури до 200-300 градусів з подальшим утворенням численних осередків займання.

Небезпечний процес може тривати без зовнішнього впливу, оскільки волога і тепло виробляються природнім шляхом відповідно до законів фізики, хімії і біології. Дієвим способом, що дозволяє запобігти займанню і псуванню зерна, є примусове вентилювання складів.

Популярні типи вентиляції для зерносховищ

Принцип роботи вентиляційної системи полягає у створенні повітряних потоків, що мають визначені швидкості і напрямки та сприяють:

IMG_0072-e1677673137293 Чому вентиляція у зерносховищі – ключ до якісної продукції?

р30-scaled Чому вентиляція у зерносховищі – ключ до якісної продукції?

Один з найпоширеніших способів організації вентиляції зерносховищ полягає у закладанні вентиляційних каналів у фундамент. Зверху канали закриваються перфорованим настилом, що має невеличкі комірки для пропускання повітря діаметром 1,5 мм.

Нагнітання повітря, яке має вертикальний напрямок, забезпечується за рахунок використання вентиляторів визначеної потужності. Друга група вентиляторів встановлюється під покрівлею.

DJI_0107-scaled Чому вентиляція у зерносховищі – ключ до якісної продукції?


Підлогові і силосні рішення

Організація ефективної вентиляції у підлогових сховищах є більш трудомістким процесом у порівнянні з розробкою та встановленням систем вентиляції елеваторів. Наприклад, силосні конструкції дозволяють швидко відреагувати на утворення осередків пікових температур і уникнути перегрівання за рахунок примусового вентилювання або перемішування зерна. У підлоговому сховищі зазначена можливість відсутня, тому ризик псування продукції є більш відчутним.

На думку Анатолія Купрієвича, який є визнаним експертом елеваторного ринку, сфера зберігання зерна потребує додаткових потужностей та впровадження сучасних систем вентиляції:

image-9 Чому вентиляція у зерносховищі – ключ до якісної продукції?

«Якщо розглядати питання модернізації вентиляційного обладнання зерносховищ старого зразка, то у поточних ринкових умовах вигідніше будувати сучасну систему з нуля», – додав він.