Логістика в Україні – зміна фокусу та перспективи створення індустріальних (логістичних) парків - ТОВ "Каркас Груп" - будівельна компанія
Назад

Логістика в Україні – зміна фокусу та перспективи створення індустріальних (логістичних) парків

+38(097) 226-00-00 Розрахувати проєкт

Як, незважаючи на війну, сегмент індустріальних парків отримав поштовх для розвитку? У чому полягає синергія держави, бізнесу та місцевих громад та що перешкоджає більш активному розвитку цього напряму?

 

80 % усіх зареєстрованих індустріальних парків зараз перебувають на холді: на етапі концепції або просто мають реєстрацію (тут також включено парки на тимчасово окупованих територіях), – про це каже Максим Лозовський, комерційний директор індустріальних парків “Формація”.

 

У Міністерстві економіки визнають, що розвиток індустріальних парків гальмують високу вартість заходів щодо їх облаштування та будівництва об’єктів суміжної інфраструктури (автомобільних шляхів, ліній зв’язку, засобів тепло-, газо-, водо- та електропостачання, інженерних комунікацій тощо).

В Україні технічної допомоги від держави практично завжди досить недостатньо. Усі ці речі, які зараз частково почали впроваджуватись на рівні держави, з погляду реалізації незначні. Наприклад, у Туреччині, якщо реєструється індустріальний парк, держава повністю бере на себе всі технічні витрати на підведення всіх комунікацій, доріг, мереж тощо.

Там немає жодних граничних сум: зареєстрували парк, є потенційний резидент, держава виділяє таке фінансування, яке потрібне, щоб закрити всі технічні витрати. В Україні, на жаль, такого нема. Від місцевих громад є лише часткова допомога на рівні прокладання комунікацій.

Наразі державне агентство UkraineInvest розробило інтерактивну карту індустріальних парків України. При спілкуванні з потенційними інвесторами вона показує цікаві локації, насамперед індустріальні парки для розміщення іноземних заводів.
Звичайно, іноземним підприємцям цікавіше будувати заводи в індустріальних парках поблизу кордонів із країнами ЄС та маючи всі податкові пільги щодо прискореної окупності бізнес-проектів.

Потужним драйвером для розвитку ІП в Україні став Законопроект №5688 із змінами до Закону України №5018-VI «Про індустріальні парки», підписаний Президентом України 21.06.22.

Сьогодні на законодавчому рівні прийнято безпрецедентні для України стимули розвитку індустріальних парків. Компенсуються інвестиції в інфраструктуру девелопера, який будує промисловий парк, а учасникам надаються суттєві податкові стимули.

 


 

Преференції:

 


 

Нарешті, уряд прийняв нормативну базу, яка, по-перше, дає податкові пільги резидентам індустріальних парків, що є досить непоганим стимулом для компаній. І по-друге, уряд запровадив механізм компенсації капітальних інвестицій резидентів в інфраструктуру.

 

Це важливий крок, оскільки в розвинених країнах індустріальні парки інвестує сама держава. У нас це належить приватному власнику, і це певною мірою гальмує розвиток, — коментує Віктор Довгань, керівник проекту Індустріальний парк «Мостиський сухий порт».

 

Ще один важливий крок із боку держави – збільшення фінансування на ІП, яке заплановано на 2024 рік

У проекті бюджету на 2024 рік закладено 1 мільярд гривень на програму підтримки індустріальних парків. Це сталося вперше в історії України. Ця програма мала запрацювати ще 2022 року, але війна внесла корективи до пріоритетів, зазначили у Міністерстві економіки.

Ці кошти можуть використовувати керуючі компанії індустріальних парків згідно з певними лімітами за наявності керуючої компанії, звітності про роботу ІП, актів виконаних робіт із підведення мереж та облаштування ділянок під вхід інвесторів.

По суті, це така субвенція для ІП: ще жодного разу керуючі компанії індустріальних парків грошей від держави не отримували.

Ще один важливий крок, який має стимулювати ринок – страхування військових ризиків від Експортно-кредитної агенції України, а також програми міжнародних страхових установ – американських, японських, європейських країн.

Франція заявила, що страхуватиме своїх підприємців, які інвестуватимуть в Україну, від військових ризиків. Страхуватиме державна страхова компанія Франції Bpifrance Assurance Export. Також таке рішення ухвалила влада Німеччини та Польщі.

Німеччина справді завдає тону та прикладу для інших країн ЄС. Звичайно, це позитивно вплине на залучення іноземних інвестицій. Близько 0,5-1 млрд. євро інвестицій очікується цього року, якщо французькі та німецькі підприємці почнуть активно розвивати свій бізнес та будувати заводи в Україні, користуючись цими урядовими гарантіями.